Ranking wentylatorów stojących – Jaki wiatrak kupić. TOP 10

0
430

Letnie upały i wysokie temperatury każdemu dają we znaki. Nic więc dziwnego, że wraz ze zbliżającym się latem każdy myśli o tym, jak zapewnić sobie i mieszkaniu odrobinę ochłody. W Polsce klimatyzacja nie jest sprawą powszechną. Zazwyczaj instaluje się je w luksusowym budownictwie mieszkalnym i biurowym. W domach i mieszkaniach zwykłych Kowalskich trudno ją spotkać. Oni, aby zaznać trochę ochłody, muszą zainwestować w przenośny wentylator. Zazwyczaj wybierają ten stojący, który zapewnia maksimum chłodu. Nie jest to jednak jedyny rodzaj przenośnego wentylatora dostępny na rynku, a i ten posiada różne parametry i dane techniczne, które warto uwzględnić przy zakupie. Zobacz jak wybrać wentylator stojący do mieszkania.

Spis treści

Polecane wentylatory stojące

Najlepszy wentylator stojący do 50 PLN

Mesko MS 7311

Najlepszy wentylator stojący do 100 PLN

Powermat ST-3

Najlepszy wentylator stojący do 150 PLN

Vesta ESF01

Najlepszy wentylator stojący do 200 PLN

Columbia Vac WGC50

Najlepszy wentylator stojący do 300 PLN

RAVEN EWS001

Najlepszy wentylator stojący do 400 PLN

RAVEN EWS002

Najlepszy wentylator stojący do 500 PLN

HB SF 4011 DWRC

Najlepszy wentylator stojący powyżej 1000 PLN

Dyson AM07

Rodzaje wentylatorów przenośnych

W walce z upałem i wysokimi temperaturami najskuteczniej pomaga klimatyzacja. Nie jest ona jednak ani powszechnym, ani zdrowym rozwiązaniem. Często nawet w domach czy biurach, w których jest ona zamontowana, decyduje się na zakup wentylacji przenośnej, która jest zdrowsza dla domowników/pracowników. Przenośnych wiatraków na rynku jest sporo. Można podzielić je na tradycyjne i kolumnowe. Tradycyjne wentylatory to te, które mają jedno skrzydło wykonane z plastiku lub metalu. Charakteryzują się małą średnicą do ok. 40 centymetrów. Wiatraki zamontowane są na podstawce, które można ustawić na biurku, stole, półce czy podłodze. W lepszych wentylatorach przenośnych podstawka ta jest wyższa i regulowana. Przenośne wentylatory tradycyjne są dobrym wyborem dla osób zamierzających wentylować niewielki obszar.

Alternatywą dla nich są wentylatory kolumnowe. Są to urządzenia posiadające śmigła przytwierdzone do pionowej osi. Ich kształt oraz obudowa przypomina kolumnę. Są one wąskie i estetyczne, zazwyczaj wykonane na styl nowoczesny. Na rynku dostępne są wentylatory kolumnowe w różnych wysokościach od 40 do 120 centymetrów. Wiele z tych urządzeń jest zautomatyzowana i pozwala na sterowanie pilotem. Zazwyczaj tego typu sprzęt wybierają osoby, które chcą wentylować większe powierzchnie i którym zależy na estetyce urządzenia.

Wentylatory przenośne można również podzielić ze względu na rodzaj ich podstawy. W tym zakresie mówimy o wentylatorach biurkowych posiadających niską podstawę, która umożliwia ich ustawienie na biurku, stole czy półce. Dostępne są one zarówno w wersji tradycyjnej, jak i kolumnowej. W przypadku zakupu trakcyjnego wentylatora biurkowego należy liczyć się z tym, że do działania potrzebuje on sporej przestrzeni blatu. Warto również zaznaczyć, że ze względu na swoje kompatybilne rozmiary nie wentylują one tylko niewielki wycinek pomieszczenia.

Drugim rodzajem wentylatorów, z jakimi możemy się spotkać, są te stojące. Przeznaczone są one do ustawiania ich na podłodze np. w rogu pomieszczenia. Wyposażone są w długi stojak, który jest regulowany. Również występują one w wersji kolumnowej i tradycyjnej i są o wiele bardziej wydajne niż te biurkowe. W rankingu wentylatorów stojących dominują modele klasyczne z obracającymi się śmigłami.

Parametry wentylatorów stojących

Przy zakupie wentylatora stojącego należy zwrócić uwagę na trzy jego podstawowe parametry. Są nimi moc, wydajność oraz głośność pracy. To one będą najważniejsze przy późniejszym użytkowaniu sprzętu. W przypadku mocy wentylatora stojącego trzeba pamiętać, że jest to sprzęt o stosunkowo niewielkiej mocy. W praktyce oznacza to, że pobierają one niewiele energii elektrycznej, przez co można je nazwać urządzeniami energooszczędnymi. W zależności od wybranego modeli moc wynosi od 30 do 150 W. W rankingu wentylatorów stojących dominują modele, które posiadają standardową moc mieszczącą się w przedziale 30-30 W.

Kolejnym ważnym parametrem przenośnych wentylatorów stojących jest wydajność. Określa ona na, ile urządzenie będzie wydajne i będzie chłodzić powietrze. Wydajność określana jest w m3 na godzinę. Standardowe modele wiatraków stojących osiągają wydajność rzędy 500-800 m3/h. Zazwyczaj pozwala ona na wentylowanie niewielkiego pomieszczenia. Szukając wydajnego wentylatora stojącego, optymalnie jest wybrać model kolumnowy. Są one o wiele bardziej wydajne. Parametr ten przekracza u nich 1000 m3/h, co pozwala na wentylowanie nawet dużych powierzchni biurowych.

Przy wyborze wentylatora, bez względu na jego typ, duże znaczenie ma również kultura jego pracy, czyli tak naprawdę jej głośność. W przypadku, gdy urządzenie chce się używać często, należy postawić na wentylator, który pracuje nie głośniej niż 55 decybeli. Głośniejsze dźwięki będą drażniące i irytujące, a także niezdrowe dla ucha. Jak pokazuje ranking wentylatorów stojących, przy większości modeli ich praca niższe już niż 50 decybeli, nie oznacza to jednak, że taka może pochwalić się każdy sprzęt.

Sterowanie w wentylatorze stojącym

Dobre wentylatory stojące to sprzęty, które pozwalają na regulacje i sterowanie ich pracą. W tym wypadku ważna jest możliwość zmiany ustawień co do siły nawiewu czy pochylenia głowicy. Takie rozwiązania są praktycznie i pozwalają na komfortowe chłodzenia powietrza. Jak wynika z rankingu wentylatorów stojących, takie modele cieszą się też największą popularnością na rynku. Związane jest to z tym, że coraz częściej w takie funkcjonalności producenci wyposażają nawet podstawowe wentylatory. Ustawiania prędkości, czyli siły nawiewu można znaleźć już w tanich wentylatorach stojących. Zazwyczaj oferują one nie więcej niż 2 poziomy prędkości pracy. Lepsze modele wiatraków stojących, szczególnie te kolumnowe mogą pracować na 4 poziomach.

W przypadku wentylatorów tradycyjnych z obracającym się śmigłem warto sprawdzić, czy jest on wyposażony w funkcję oscylacji głowicy. W praktyce oznacza on, że można regulować nachylenie tego elementu wiatraka. Jest to bardzo ważne w przypadku wentylatorów stojących do biura, które mają chłodzić najczęściej więcej niż jedną osobę. W standardowych wiatrakach kąt obrotu wynosi 90 stopni, w wyższej jakości modelach można spotkać się z kątem 180 stopni, a nawet 360 stopni, co pozwala obracanie się wiatraka wokół własnej osi.

W coraz większej ilości wentylatorów stojących można również spotkać dodatkowe funkcje pozwalające na łatwiejsze sterowanie ich pracę. Producenci wentylatorów oferują nowoczesne urządzenia, które pozwalają na sterowanie nimi bez wstawania z fotela. W nowszych modelach wentylatorów stojących można odnaleźć ekrany LCD, które wyświetlają dokładne dane dotyczące pracy urządzenia oraz pomieszczenia, takie jak np. temperatury we wnętrzu. Nowa generacja wentylatorów stojących wyposażona jest nawet w ekrany dotykowe. W tańszych i standardowych modelach do sterowania używa się tradycyjnego pilota. Za jego pomocą można nie tylko włączyć  i wyłączyć urządzenie, ale także i ustawiać temperaturę czy stopień nachylenia głowicy.

Warto również wspomnieć o często spotykanej w wentylatorach stojących funkcjonalności o nazwie timer. Jest to wygodna funkcja, która umożliwia programowanie wentylatora i nastawianie jego pracy w określonych godzinach. Zaawansowane konstrukcje wyposażone są w timer działający od 8 do 12 godzin.

Dodatkowe funkcjonalności wentylatorów stojących

W przypadku poszukiwania wydajnego wentylatora stojącego, który będzie zaawansowanym urządzeniem można spotkać modele oferujące szereg funkcji dodatkowych. Zazwyczaj wyposażone są w nie urządzenia kolumnowe, chociaż coraz częściej można je spotkać także w wentylatorach tradycyjnych ze śmigłem. Funkcjonalności te to inteligentne programy, które pozwalają nie tylko większych wydajność maszyny, ile pozwolić na większy komfort użytkowania w niej. Wśród najpopularniejszych inteligentnych funkcjonalności wentylatorów stojących wyróżnia się:

  • tryb pracy nocnej – wysokie temperatury i upały nie oszczędzaj również nocą; osoby, które chcą skorzystać z chodzenia powietrza podczas snu, powinny postawić na modele wyposażone w tę funkcjonalność; dzięki niej głośna praca wentylatora czy silny nawiew nie będą zakłócać snu; wentylatory stojące wyposażone w tę funkcjonalność pracują w czasie godzin nocnych i wieczornych o wiele ciszej niż za dnia;
  • tryb imitacji naturalnego wiatru – funkcjonalność ta pozwala na imitację naturalnego powiewu wiatru, który w zaawansowanych modelach dostosowywany jest do temperatury panującej w pomieszczeniu;
  • tryb pracy ekologicznej – chociaż wentylatory stojące z natury rzeczy są urządzeniami energooszczędnymi, to w niektórych modelach dodatkowo można znaleźć funkcje pozwalającą na zaoszczędzanie zużycia energii; funkcjonalność ta polega na automatycznym zamieszczeniu obrotów od najwyższych do najniższych po określonym czasie;
  • jonizacja – nowoczesne wentylatory stojące nie tylko chłodzą powietrze, ale także i neutralizują znajdujące się w nim jony dodatnie wytwarzane przez sprzęty elektroniczne; nagromadzenie tych jonów może prowadzić do niedotlenienia organizmu i wynikających z niego chorób;
  • aromaterapia – w zaawansowanych modelach wentylatorów stojących odnajdzie się również funkcję aromaterapii; pozwala ona rozpylić w całym pomieszczeniu olejek zapachy; funkcja ta przydatna jest zarówno w domu, jak i w biurach, które stawiają na nowoczesny aromamarketing.

Wykonanie i design

Wentylatory stojące to dość sporych rozmiarów urządzenia, które nie sposób ukryć. Stąd też wybierając te właściwy model, nie sposób pominąć jego wyglądy. Ma on szczególnie duże znaczenie, jeśli wentylator chce się umieścić w pomieszczeniach reprezentacyjnych np. salonie czy sali konferencyjnej. Dopasowanie wyglądu wiatraka do swoich potrzeb nie jest dużym problemy. Dziś producenci proponują wentylatory w różnych kolorach i kształtach. W rankingu wentylatorów stojących najczęściej dominują urządzenia białe, srebrne lub czarne. Bez względu jednak na wybrany kolor należy pamiętać, że wentylator powinien być wykonany z dobrej jakości materiałów. Te trwałe posiadają śmigło metalowe i stabilną podstawkę, a także wyposażone są w zdejmowaną obudowę, co pozwala na łatwe czyszczenie wiatraka z pyłu i kurzu. W standardowych modelach zazwyczaj obudowa nie da się zdjąć, a śmigło wykonane jest z plastiku.

[Głosów:2    Średnia:4/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here