Spis treści
- 1 Coraz więcej osób kierowanych oszczędnością oraz proekologicznym trybem życia decyduje się na wymianę zwykłych żarówek na te energooszczędne. Pod tym pojęciem kryją się lampy LED-owe. To one używane są za te, które pozwalają nie tylko obniżyć domowe rachunki za prąd, ale zadbać o środowisko naturalne. Ceny żarówek LED nie należą jednak do najtańszych. Dlatego też kupując je, chcemy wybrać jak najoszczędniejszą opcję. Niestety tanie lampy LED to zazwyczaj nie najlepsze rozwiązanie. Mają one zarówno krótką żywność, jak i nie dostarczają odpowiedniego światła. Z racji tego, że tego typu żarówek na rynku jest bardzo dużo, trudno jednak wybrać odpowiednie modele. Wiele osób ma problem z dopasowaniem żarówek do swoich potrzeb już na etapie wyboru trzonka. Pomocą w podjęciu dobrej decyzji zakupowej jest ranking żarówek LED E27.
- 2 Co trzeba wiedzieć o żarówkach LED-owych?
- 3 Żarówka LED E27 – zalety oświetlenia LED-owe
- 4 Rodzaje gwintów w żarówkach LED
- 5 Dobra żarówka LED E27 – na co zwrócić uwagę podczas zakupu?
- 6 Ilość emitowanego światła przez żarówkę LED
- 7 Kąt świecenia w żarówkach LED E27
- 8 Barwa emitowanego światła
- 9 Żywotność żarówki LED
- 10 Jak nie popełnić błędu kupując żarówkę LED?
- 11 Ile kosztuje żarówka LED?
Coraz więcej osób kierowanych oszczędnością oraz proekologicznym trybem życia decyduje się na wymianę zwykłych żarówek na te energooszczędne. Pod tym pojęciem kryją się lampy LED-owe. To one używane są za te, które pozwalają nie tylko obniżyć domowe rachunki za prąd, ale zadbać o środowisko naturalne. Ceny żarówek LED nie należą jednak do najtańszych. Dlatego też kupując je, chcemy wybrać jak najoszczędniejszą opcję. Niestety tanie lampy LED to zazwyczaj nie najlepsze rozwiązanie. Mają one zarówno krótką żywność, jak i nie dostarczają odpowiedniego światła. Z racji tego, że tego typu żarówek na rynku jest bardzo dużo, trudno jednak wybrać odpowiednie modele. Wiele osób ma problem z dopasowaniem żarówek do swoich potrzeb już na etapie wyboru trzonka. Pomocą w podjęciu dobrej decyzji zakupowej jest ranking żarówek LED E27.
Co trzeba wiedzieć o żarówkach LED-owych?
Żarówki LED to te uznawane za ekologiczne i przyjazne środowisku naturalnemu. Są to lampy zbudowane z małych diod elektroluminescencyjnych. Zastosowane do budowy diody umieszczane są w specjalnej oprawie, co pozwala na zamontowanie ich dokładnie w tym samym miejscu co tradycyjne żarówki wolframowe. Co ważne, dzięki temu, że niektóre z modeli żarówek LED mają bardzo małe rozmiary, można umieszczać je również w miejscach, które do tej pory nie były dostępne dla tradycyjnego oświetlenia. W żarówkach tego typu głównym źródłem światła jest biała dioda zbudowana z dwóch elementów: luminofor oraz niebieskiej diody elektroluminescencyjnej. To właśnie ta niebieska dioda emituje światło, które ma 450 nm fal i pobudzane jest do świecenia przez luminofor. Ilość oraz kolor światła białego, jaki możemy otrzymać z żarówki LED E27, zależy od tego, jaki luminofor został zastosowany do jej budowy.
Żarówka LED E27 – zalety oświetlenia LED-owe
Oświetlenie LED-owe od kilku już lat uważane jest za to najlepsze dostępne na rynku. Liczne zalety, jakie posiada, przeważają nad jego wadami i sprawiają, że żarówki LED cieszą się coraz większą popularnością. Nęceni niskimi rachunkami za energię elektryczną oraz proekologicznym podejściem Polacy coraz częściej decydują się na wymianę zwykłych żarówek na te energooszczędne. Przekonuje ich do tego większa trwałość LED-owych lamp oraz ich bardzo długa żywotność. Szacuje się, że standardowe żarówki LED-owe potrafią świecić nawet 50 tysięcy godzin. W wielu przypadkach oznacza to, że mogą być wykorzystywane nawet i przez 30 lat (jeśli światło zapalone jest ok. 5 godzin dziennie). Z wyliczeń wynika również, że zwrot z inwestycji, jaką jest wymiana domowego oświetlania na LED-owe, następuje w ciągu 1 roku. Przy takiej żywotności nieco wyższa cena żarówki LED względem tej tradycyjnej schodzi na drugi plan. Oprócz tego to do wśród często wymienianych zalet oświetlenia LED w domu znaleźć można to, że wyróżnia się ono szerszym zakresem napięć roboczych, większą sprawnością, mniejszym ryzykiem nadmiernego nagrzewania się, barkiem zależności temperatury barwowej od napięcia zasilającego. LED-y to także oświetlenie niewrażliwe na częste wyłączanie i włączenie. Oznacza to, że świetnie spisze się w miejscach, w których światło włączane jest tylko na chwilę, ale często np. w korytarzach czy łazienkach. Żarówki LED E27 pozwalają również na uzyskanie dowolnego koloru świecenia w naturalny sposób, czyli bez używania filtrów barwnych.
Rodzaje gwintów w żarówkach LED
Pierwszym problemem, na jaki zazwyczaj napotyka się, chcąc wymienić zwykłe żarówki na te LED- owe, jest rodzaj oświetlenia jaki trzeba zakupić. Wiele problemów sprawia przede wszystkim dobór odpowiednich gwintów, czyli trzonków żarówek. Gwint powinien być dopasowany do lampy lub listwy, jaką się posiada. Wybór w tym zakresie jest bardzo duży. Na rynku można spotkać żarówki LED zarówno z małymi, jak i dużymi gwintami. Te przeznaczone do montażu w lampach lub w taśmach. Jeśli nie jest się pewnym żarówki, o jakim trzonku się potrzebuje, najprościej jest do sklepu zabrać starą na wzór. Kupując żarówkę LED przez Internet, można samodzielnie porównać gwinty, natomiast w punkcie stacjonarnym poprosić o pomoc sprzedawcę. Warto przy tym pamiętać, że na rynku dostępnych jest kilka najpopularniejszych żarówek LED. Jedną z nich jest ta o trzonku E27. Oprócz niej bardzo często kupujemy również E14, G10, MR16, G9, G6,35 czy G4.
Nie mniej jednak to właśnie żarówka LED E27 uważana jest za tą standardową i podstawową. Posiada ona gwint o średnicy 27 milimetrów nazywany tzw. dużym gwintem. Przystosowana jest do pracy przy napięciu 230V. Żarówki o takim gwincie stosuje się zarówno przy oświetleniu ogólnym, czyli sufitowym, jak i w lampkach nocnych czy na biurko. Szerokie zastosowanie żarówki LED E27 sprawia, że jej modeli na rynku jest najwięcej. Jeśli chce się dokonać dobrego wyboru z dostępnej oferty, to dobrą podpowiedzią będzie ranking żarówek LED E27. Jest to spis najchętniej wybieranych modeli sporządzony na podstawie opinii faktycznych użytkowników.
Dobra żarówka LED E27 – na co zwrócić uwagę podczas zakupu?
Wybór dobrej żarówki LED nie jest łatwy. Jeśli za sobą ma się już dopasowanie trzonka, to przychodzi pora na analizę parametrów technicznych żarówki. Powiedzą one, czy konkretny modele charakteryzuje się długą żywotnością, jakie światło zagwarantuje i czy będzie ono tym wskazanym do danego pomieszczenia, czy oprawy. Osoby szukające dobrej żarówki, która łączy w sobie wysokie parametry techniczne oraz atrakcyjną cenę, mogą skorzystać z podpowiedzi zawartych w rankingu żarówek LED E27.
Ilość emitowanego światła przez żarówkę LED
Kolejnym zagadnieniem (zaraz po gwintach), które budzi wiele kontrowersji, jest ilość emitowanego światła przez żarówkę LED. Wiele osób szukając tej właściwej, porównuje podaną przez producenta moc z mocą żarówki tradycyjnie. Należy jednak pamiętać, że takie porównanie nie ma najmniejszego sensu. Ze względu na to, że żarówki LED E27 są tymi energooszczędnościowymi, ich moc zawsze jest mała i standardowo wynosi od 7 do 10 W. Nie oznacza to jednak, że oświetlenie LED-owe daje słabe światło. To jakie ono zależy od konkretnego modelu żarówki E27 i określane jest w lumenach, przyjmuje się, że:
- do 200 lumenów – posiadają żarówki dające słabe światło; stosuje się je zazwyczaj w oprawach, w których umieszcza się więcej niż jedną żarówkę;
- między 200 a 500 lumenów – posiadają żarówki o średniej mocy, zazwyczaj również nie montuje się ich pojedynczo i w oprawach wielożarówkowych; tego typu modele wykorzystuje się również w lampkach nocnych lub oświetleniu dekoracyjnym;
- powyżej 5000 lumenów – posiadają żarówki dające silne światło; pozwalają one samodzielnie oświetlić dużą powierzchnię, np. salonu czy kuchni.
Jak wynika z rankingu żarówek Led E27, najczęściej wybieranymi modelami są te świecące z pomocą ponad 500 lumenów. Wynika to z tego, że żarówki LED z tego typu gwintem to zazwyczaj te znajdujące się w lampach sufitowych, których zadaniem jest oświetlić całe pomieszczenie.
Kąt świecenia w żarówkach LED E27
Wybierając żarówkę LED E27, należy również sprawdzić kąt padania światła. Żarówki energooszczędne są lampami, które nie emitują światła dookólnie, a tylko po wybranym kątem. Zazwyczaj spotykamy się z kątem 120 lub 30 stopni. Im większy jest kąt padania światła, tym jest ono bardziej rozproszone i słabe. Stąd też w przypadku żarówek LED E27 najczęściej wybiera się modele, które posiadają jak najmniejszy kąt, a dzięki temu pozwalają na skuteczniejsze oświetlenie wnętrza.
Barwa emitowanego światła
Kupując żarówkę LED E27 do wyboru mamy również barwę emitowanego przez nią światła. Jest ona określana w kelwinach. Im wysokość kelwinów jest wyższa, tym barwa światła jest zimniejsza. Najprościej tą odpowiednią dobrać to tego, w jakim pomieszczeniu ma być zastosowana żarówka, a także porównać oferowaną przez nią barwę z tą słoneczną. Barwa światła słonecznego wynosi ok. 6500 kelwinów.
Oprócz barwy światła do wyboru jest również jego temperatura. W tym zakresie można zdecydować się na żarówkę LED E27 o świetle neutralnym, zimnym lub ciepłym. Najbardziej ekonomiczną opcją jest światło białe zimne, czyli to o wartości od 5000-5500 kelwinów, pobiera ono najmniej prądu. Trzeba jednak pamiętać, że jest ono mało przyjemne dla oka. O wiele częściej w rankingu żarówek LED E27 spotykamy modele z barwą neutralną, czyli standardowe żarówki, które dobrze współpracują z naturalnym światłem oraz z barwą ciepłą, która sprzyja odpoczynkowi i jest zbliżona do tej emitowanej przez świeczkę lub ognisko.
Żywotność żarówki LED
Ważnym parametrem żarówki LED, który koniecznie trzeba sprawdzić, jest również jej żywotność. Sprawdzić ją można, dokładnie czytając etykietę na opakowania. Żywotność żarówki LED wyrażona jest w godzinach. Mówi ona, po jakim czasie wydajność oświetlania zacznie spadać i żarówkę będzie trzeba wymienić. Szukając dobrej żarówki LED E27 najlepiej wybierać tę z długą żywotnością i renomowanego producenta. Pozwoli to zyskać gwarancję, że będzie ona przez długi czas skutecznie oświetlać wnętrze. Modele łączące w sobie te cechy można znaleźć w rankingu żarówek LED E27. Wiele z nich dodatkowo wyposażone jest w system chłodzenia, który podwyższą ich jakość oraz bezpieczeństwo korzystania.
Jak nie popełnić błędu kupując żarówkę LED?
Przy zakupie żarówki LED należy mieć na względzie to, aby wybierać modele renomowanych i znanych marek. Tanie żarówki LED nieznanych firma zazwyczaj są mało skuteczne oraz posiadają krótką żywotność. Oznacza to, że na wymianie oświetlenia nie zaoszczędzi się zbyt wiele. Dobre i rekomendowane modele można odnaleźć w rankingu żarówek LED E27. Wybierając lampę LED, trzeba również pamiętać, żeby nie kierować się jedynie jej mocą wyrażoną w watach. W tym przypadku ma ona drugorzędne znaczenie, o wiele większe znaczenie należy przyswoić do ilości emitowanego światła.
Ile kosztuje żarówka LED?
Cena żarówki LED E27 nie jest wygórowana. Aktualnie tego typu lampy można zakupić za ok. 10 złotych w najprostszym modelu. Warto również wspomnieć, że w sklepach można spotkać także nowoczesne żarówki LED-owe, które pozwalają na włączenie ich do systemu inteligentnego domu.