Ranking żelazek. Top 10 najlepszych modeli

0
565

Żelazko to jeden z podstawowych sprzętów domowego AGD. Trudno wyobrazić sobie zadbania bez niego o swoją garderobę. Wyprasowane ubrania zapewniają nam schludny, estetyczny i profesjonalny wygląd. Dlatego też tak ważne jest posiadanie dobrego żelazka. Jednak jego wybór nie jest taki prosty. Nie każde żelazko będzie potrafiło wyprasować wszystkie tkaniny czy też będzie odpornym i trwałym sprzętem małego AGD. Aby tak było, konieczne jest wybranie żelazka z najlepszymi parametrami, które będą również uwzględniać indywidualne potrzeby. Kupując żelazko, należy zwrócić uwagę na jego typ, rodzaj stopy, moc oraz dodatkowe funkcje. W prześledzeniu najlepszych modeli urządzeń dostępnych na rynku pomocna są rankingi żelazek. Zobacz, czym jeszcze kierować się, aby kupić żelazko idealne.

Spis treści

Polecane żelazka

Najlepsze żelazko do 50 PLN

Sencor SSI 2027BL

Najlepsze żelazko do 100 PLN

Bosch TDA2325

Najlepsze żelazko do 150 PLN

Rowenta DA151

Najlepsze żelazko do 200 PLN

Philips Azur Performer GC3802/20

Najlepsze żelazko do 250 PLN

Philips Azur Performer GC3821/80

Najlepsze żelazko do 300 PLN

Tefal FV9730

Najlepsze żelazko do 350 PLN

Braun TexStyle 7 TS785STP

Najlepsze żelazko do 400 PLN

Tefal FV9745

Najlepsze żelazko powyżej 500 PLN

Philips PerfectCare Compact GC7831/20

Żelazko na lata

Chociaż żelazko to sprzęty małego AGD, to jego ceny potrafią być naprawdę wysokie. Dobrej jakości żelazko potrafi kosztować nawet kilkaset złotych, a ceny te są jeszcze wyższe, jeśli zamarzy się o zakupie stacji parowej. Stąd też zazwyczaj raz kupione, służy nam przez długie lata. W związku z tym jego zakupowi warto poświecić chwilę czasu i wybrać ten najlepszy model, który nie będzie trzeba zmieniać po kilku miesiącach użytkowania.

Jaki rodzaj żelazka kupić?

Wybór idealnego dla siebie żelazka należy rozpaczać do decyzji co do rodzaju sprzętu. Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów żelazek. Ich funkcje, chociaż do siebie zbliżone, to zapewniaj inny komfort pracy oraz odmienne parametry.

Jednym z podstawowych typów żelazek są te przewodowe. Aby mogły one działać, konieczne jest ich podłączenie do gniazdka. Chociaż zasięg ruchów znacznie utrudniony jest przez kabel, to ich niewątpliwą zaletą jest to, że utrzymują one stale wysoką temperaturę, która pozwala na nieprzerwaną pracę. Żelazka przewodowe to także jedne z najtańszych modeli na rynku.

Ich przeciwieństwem są żelazka bezprzewodowe. Gwarantują one nieograniczony zasięg i ruchy co znacznie ułatwia prasowanie. Jednak przez to,  że nagrzewają się one na specjalnym stojaku i nie są stale podłączone do prądu, ich temperatura szybko spada, co zmusza do częstego odkładania urządzenia w celu jej wzrostu i przerywania pracy.

Żelazka dzielimy również ze względu na to, jaki sposób prasowania oferują. W tym zakresie wyróżniamy żelazka suche, pasowe, turystyczne oraz systemowe. To pierwsze, czyli żelazko suche pozwala na prasowanie ubrań bez ich zwilżania (co uznawane jest za dużą wadę tego sprzętu). Jego stopa wykonana jest z aluminium, a temperaturę prasowania reguluje się za pomocą specjalnego pokrętła. Żelazka suche są bardzo rzadko wybierane. O wiele większą popularnością cieszą się te parowe. Pozwalają one na pracę w dwóch systemach: na sucho i na mokro. Podczas prasowania na mokro żelazko wytwarza parę, która jest pochodną wody wlanej do plastikowego pojemnika. Prasowanie na mokro jest bardziej komfortowe, szybsze i wygodniejsze, a także pozwala na prasowanie trudnych i bardzo pogniecionych materiałów. Jednym z rodzajów żelazka parowego jest to turystyczne. Jest ono lekkie i małe, dzięki czemu bez problemu można je zabrać ze sobą w podróż. Żelazko turystyczne również posiada pojemnik na wodę, co umożliwia prasowanie na mokro, jednak ma mniejszą moc. W praktyce oznacza to, że nie sprawdzi się przy prasowaniu dużych i trudnych materiałów np. pościeli czy ręczników. W sklepach kupić można również żelazko systemowe. Jest ono wyposażone w zewnętrzną wytwornicę pary, a pojemnik z wodą umieszczony jest na oddzielnym stojaku, który z pomocą przewodu przekazuje parę do urządzenia. Gwarantuje to wysoki poziom pary. Żelazka systemowe pozwalają na prasowanie materiałów tylko po jednej stronie, a także umożliwiają prasowanie kilku warstw jednocześnie. Zgromadzona w stojaku woda pozwala na 1,5 pracy sprzętu.

Jak wybrać żelazko?

W wyborze idealnego żelazka pomoże dokładnie przeanalizowanie podstawowych paramentów tego sprzętu AGD. Zapoznająca się ze specyfikacją poszczególnych urządzeń należy zwrócić uwagę na to, jaka jest ich moc, możliwości regulacji temperatury, stopa żelazka, jaką ilość pary mogą wytworzyć oraz co wchodzi w ich wyposażenie. Nie bez znaczenia jest również marka żelazka. Sprzęt czołowych producentów najczęściej znajdują się na szczytach rankingu  żelazek, co tylko potwierdza ich wysoką jakość.

Stopa żelazka

Stopa żelazka to najważniejszy parametr, na który powinno się zwrócić uwagę. To od niej uzależnione jest to, jak zostaną wyprasowane poszczególny materiale. Stopa jest też najważniejszym elementem urządzenia. Chcąc kupić żelazko dobrej jakości, należy wybrać to, które posiada stopę odporną na zarysowania i zabrudzania. Powstałe rysy niszczą ubrania. Ważne jest też, aby stopa żelazka nie wyświęcała materiału oraz miała prawidłowo rozłożone otwory. Najczęściej stopy żelazek wykonuje się z aluminium, a następnie dodatkowo pokrywa się warstwą zabezpieczającą, która ma sprawiać, że materiał nie będzie przywierał do żelazka. W przypadku żelazek mówimy o stopie:

  • teflonowej – żelazko teflonowe to to, które ma dobry poślizg i jest łatwe w czyszczeniu niestety bardzo łatwo je zarysować;
  • stalowej –  żelazka ze stopą stalowa łatwo przesuwają się po tkaninach, jednak trudno je wyczyści i konserwować;
  • ceramicznej – stopa ceramiczna to obejmie najlepsze rozwiązanie dostępne na ryku; jest ona bardzo trwała oraz zapewnia dobry poślizg.

Moc żelazka

Kolejnym istotnym parametrem żelazka jest jego moc. To od niej zależy, jak  szybko będzie się ono nagrzewać i jaką temperaturę może osiągnąć. Dobre modele żelazka mogą nagrzać się nawet do 3000W. Aby urządzenie było gotowe do pracy w kilka minut, należy wybierać modele o mocy minimalnej 2000W. Trzeba jednak wiedzieć, że im wyższa moc żelazka, tym więcej prądu ono pobiera i jest mniej energooszczędne.

Regulacja temperatury żelazka

Regulacja temperatury w żelazku umożliwia prasowanie tkanin w odpowiedniej dla nich temperaturze. Podstawą jest, aby żelazko miało 3 podstawowe stopnie temperatury. Pierwszy z nich do 110 stopni Celsjusza, pozwalający na prasowanie tkanin syntetycznych, drugi to do 150 stopni Celsjusza przeznaczonym do prasowania wełny i jedwabiu oraz 200 stopni Celsjusza – w tej temperaturze prasuje się len oraz bawełnę. W żelazkach dostępnych na rynku można spotkać trzy podstawowe sposoby regulacji temperatury: za pomocą pokrętła (jest to tradycyjny i bardzo często wykorzystywany sposób w tanich żelazkach), przycisków lub ekranu wyświetlacza oraz wyświetlacza z diodami LED.

Wytwarzanie pary w żelazku

Para, która wytwarzana jest przez żelazko, ułatwia prasowanie, stąd też warto przed zakupem urządzenia dowiedzieć się, ile ono jej wytwarza. Wartość wytwarzania pary podawana jest w gramach na minutę. Najpopularniejsze modele żelazek wytwarzają między 40 a 50 g/min pary, te lepsze żelazka są jednak bardziej wydajne. Żelazka z wysokiej półki cenowej potrafią wytworzyć nawet 200 gram pary w ciągu jednej minuty. Należy pamiętać, że im więcej pary wytworzy żelazko, tym lepiej, pomoże ona w prasowaniu, dając możliwość prasowania kilku warstw jednocześnie.

Wyposażenie  i funkcjonalności żelazka

Dobre żelazko to takie, które oprócz podstawowych funkcji posiada te dodatkowe. Możliwości w tym zakresie jest bardzo dużo. Jednak ranking żelazek pokazuje jasno, największą popularnością cieszą się ten praktyczne i przydatne w codziennym użytku. Kierując się rankingiem żelazek, można więc uznać, że najlepsze modele wyposażone są przede wszystkim w pojemny zbiornik na wodę. Im jest on większy, tym lepiej, ponieważ nie trzeba ciągle jej uzupełniać. Jeśli dużo się prasuje, to optymalnie jest zainwestować w żelazko systemowe. Dużo pochlebnych opinii zbierają również żelazka wyposażone w system antywapienny. Są to te, do których można wlewać wodę z kranu. System antywapienny sprawia, że kamień nie osadza w kanalikach oraz otworach parowych. Flirty antykamienne do żelazka są montowane na stałe lub wymienne. Ta funkcjonalność często powiązana jest też z blokadą kapania. Dzięki niej woda nie kapie, jeśli temperatura żelazka się obniży lub sprzęt całkowicie się wyłączy.

Komfort prasowania zapewniają też żelazka z dużym otworem wlewowym, dzięki niemu nie będzie gimnastykować się przy wlewaniu wady niezbędnej do wytwarzania pary. Inną praktyczną funkcjonalnością żelazka jest długi przewód sieciowy. Im jest on dłuższy, tym wygodniejsze jest prasowanie. Najdłuższe przewody do żelazka mają nawet 3,5 metra. Warto również wybierać modele antypoślizgowe. Będą one stabilnie stać nawet na śliskich powierzchniach, przez co zagwarantują, że sprzęt nie się przewróci. Antypoślizgowy powinien być również uchwyt. Gumowa rączka umożliwia pewne trzymanie żelazka, nawet jeśli ma się mokre ręce. Będzie też zabezpieczeniem przed jego wyślizgnięciem się z ręki.

Dodatkowymi funkcjami, które ułatwiają prasowanie i eksploatację żelazka, są też:

  • funkcja samooczyszczania, która pozwala na usunięcie wraz z parą wodną zanieczyszczeń zgromadzonych w żelazku;
  • strumień pary, funkcja ta pozwala na automatycznie dobraniu strumienia pary do ustawionej temperatury; starsze modele żelazek mogą być wyposażone w ręczną regulację pary, która pozwala na samodzielne jej dostosowane do stopnia zagniecenia materiału;
  • funkcje stałego wytwarzania pary
  • funkcja pionowej pary, świetnie sprawdza się ona w przypadku mocno pogniecionych tkanin trudnych do prasowania;
  • funkcje zabezpieczające, które uruchamiane są, jeśli żelazko pracuje przy wysokiej temperaturze; najczęściej takie zabezpieczenie przyjmują formę systemów wyłączających urządzenie po upływie kilku sekund, jeśli znajdzie się ono w pozycji poziomej (żelazko włącza się ponownie po tym, jak się nim potrząśnie i nagrzewa się do ustawionej wcześniej temperatury) lub system automatycznego wyłączenia, jeśli temperatura jest za wysoka i może spowodować przegrzanie się urządzenia.

Wygodne i komfortowe prasowanie to nie tylko zakup dobrego żelazka, ale również i odpowiednich akcesoriów. W tym zakresie przodują deski do prasowania. Ich wielkość, rozmiar oraz stelaż znacznie wpływają na wygodę całego procesu. Oprócz nich warto wyposażyć się w płyny do prasowania, które pomogą w rozprasowywaniu trudnych zagnieceń.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here