Od dłuższego już czasu za rozmowy przez telefon w czasie jazdy samochodem grozi mandat. Słuchawka przy uchu jest rozpraszaczem, który może przyczynić się do spowodowania wypadku lub kolizji. Stąd też kierowcy, którzy nie chcą płacić wysokich mandatów ani też przyczyniać się do niebezpieczeństwa na jezdni powinni wyposażyć swój pojazd w zestaw głośnomówiący. Tych na rynku jest dość sporo. Co więcej, za zestaw głośnomówiący może również służyć odtwarzacza samochodowych czy zwykły smartfon. Wszystkie te urządzenia pozwala na prowadzenie swobodnych rozmów w samochodzie. Zanim jednak zakupi się zestaw głośnomówiący do samochodu, warto zapoznać się z najważniejszymi parametrami tych urządzeń. Dzięki temu będzie można dokonać dobrego zakupu.
Spis treści
- 1 Polecane zestawy głośnomówiące
- 1.1 Najlepszy zestaw głośnomówiący do 50 PLN
- 1.2 Najlepszy zestaw głośnomówiący do 100 PLN
- 1.3 Najlepszy zestaw głośnomówiący do 150 PLN
- 1.4 Najlepszy zestaw głośnomówiący do 200 PLN
- 1.5 Najlepszy zestaw głośnomówiący do 300 PLN
- 1.6 Najlepszy zestaw głośnomówiący do 400 PLN
- 1.7 Najlepszy zestaw głośnomówiący do 500 PLN
- 2 Rodzaje zestawów głośnomówiących do samochodu
- 3 Połączenie telefonu z zestawem głośnomówiącym
- 4 Jakość dźwięku w samochodowym zestawie głośnomówiącym
- 5 Wyświetlacz zestawu głośnomówiącego
- 6 Montaż zestawu głośnomówiącego w samochodzie
- 7 Dodatkowe funkcje zestawie głośnomówiących do samochodu
- 8 Solidny zestaw głośnomówiący do auta
- 9 Czas pracy zestawu głośnomówiącego na baterii
- 10 Dobry zestaw głośnomówiący – ile kosztuje?
Polecane zestawy głośnomówiące
Najlepszy zestaw głośnomówiący do 50 PLN
Quer (KOM0649)
Najlepszy zestaw głośnomówiący do 100 PLN
XBLITZ HF X200
Najlepszy zestaw głośnomówiący do 150 PLN
Jabra Drive (100-49000001-60)
Najlepszy zestaw głośnomówiący do 200 PLN
Jabra Tour PL
Najlepszy zestaw głośnomówiący do 300 PLN
Parrot MINIKIT Neo2 HD
Najlepszy zestaw głośnomówiący do 400 PLN
Jabra SPEAK 410 USB (7410-209)
Najlepszy zestaw głośnomówiący do 500 PLN
Jabra Speak 510+ MS (7510-309)
Rodzaje zestawów głośnomówiących do samochodu
Wśród zestawów głośnomówiących do samochodu wyróżnia się te przenośne oraz stałe. Każdy z nich ma swoje plusy i minusy. Przenośne zestawy głośnomówiące to tanie modele, które są niezwykle mobilne. Bez problemu można przenosić je pomiędzy jednym a drugim pojazdem. Ich wadą jest jednak to, że rozładowują i potrzebują zewnętrznego źródła zasilania. Standardowe zestawy głośnomówiące tego typu zapewniają ok. 20 godzin rozmów oraz ok. 40 dni czuwania. Te nowszej generacji wyposażone są w panel dotykowy, który podaje najważniejsze informacji o pracy urządzenia, takie jak poziom baterii czy siła sygnału. Przenośne zestawy głośnomówiące często także umożliwiają pracę na więcej niż jednym telefonie.
Alternatywą dla nich są stałe zestawy głośnomówiące. Wymagają one zaawansowanego montażu i stanowią element wyposażenia samochody. Są one na stałe podłączone do instalacji elektrycznej pojazdu, dzięki czemu nigdy nie trzeba martwić się o ich ładowanie. Telefon kierowcy jest automatycznie z nimi połączony, kiedy tylko znajdzie się w ich zasięgu.
W nowych samochodach prosto z salonu zestawy głośnomówiące są zazwyczaj wbudowywane fabrycznie w wersji standardowej lub można zdecydować się na taką opcję za dodatkową opłatą. Wbudowany zestaw głośnomówiący jest idealnym rozwiązanym. Urządzenie jest całkowicie kompatybilne z samochodem, a sterowanie nim jest bardzo łatwe. Zazwyczaj odbieranie połączeń opiera się jedynie na przyciśnięciu odpowiedniego guzika na kierownicy.
Połączenie telefonu z zestawem głośnomówiącym
Aby w czasie jazdy samochodem można było prowadzić rozmowy za pomocą zestawu głośnomówiącego, urządzenie należy połączyć z wybranym telefonem. Dróg takiej komunikacji jest kilka. Rozwiązaniem podstawowym jest połączenie kablowe. Nie jest jednak ono zbyt komfortowe i coraz rzadziej spotyka się je na rynku. O wiele większą popularnością jak pokazuje ranking zestawów głośnomówiących, cieszą się modele, które z telefonem łączą się za pomocą bluetootha. Uniwersalność tej technologii sprawia, że z zestawem głośnomówiącym połączyć można niemal każdy telefonem czy smartfon. Trzeba jednak pamiętać, że te dwa urządzenia powinny być ze sobą kompatybilne. Przed zakupem zestawu warto wiec sprawdzi jego dokładne wymagania oraz parametry i porównać je z tymi, którymi dysponuje używany smartfon.
Jakość dźwięku w samochodowym zestawie głośnomówiącym
Jednym z najważniejszych parametrów, na jakie trzeba zwrócić uwagę, wybierając zestaw głośnomówiący do samochodu, jest ten mówiący o tym, jaką jakość dźwięku może on zaoferować. Za tą jakość odpowiadają wbudowane w zestaw głośniki. Te najlepiej dobrać do własnych potrzeb. W małych autach można postawić na mniejsze zestawy głośnomówiące wyposażone w standardowe głośniki. W dużym aucie dobrze jest pomyśleć o zestawie wydajnym z potężnymi głośnikami oraz wysokiej jakości mikrofonem. Zapewni on dobry odbiór rozmów przychodzących oraz sprawi, że rozmówca po drugiej stronie będzie dobrze słyszał kierowcę. W dobrym odbiorze dźwięków pomoże również fakt, że zestaw głośnomówiący będzie wyposażony w technologię redukcji szumów oraz funkcje redukcji echa.
Wyświetlacz zestawu głośnomówiącego
Przy wyborze zestawu głośnomówiącego do samochodu warto się przyjrzeć budowie samego urządzenie. Nowsze modele nawet te ze średniej półki cenowej mają wbudowane wyświetlacze. Takie urządzenia cieszą się dużą popularnością, co odzwierciedla ranking zestawów głośnomówiących. Są one wygodne w użyciu i pozwalają na kontrolowanie podstawowych parametrów sprzętu. Wybierając zestaw głośnomówiący z wyświetlaczem, warto zwrócić uwagę na jego rozmiar oraz rozdzielczość. Dobrze, jeśli pozwala na wygodne odczytywanie zamieszczanych na monitorze danych. Warto również zwrócić uwagę, że lepszej klasy urządzenia posiadają wyświetlacze z ekranem dotykowym. Są one jeszcze bardziej funkcjonalne i ergonomiczne, jednak ich cena jest już wysoka.
Montaż zestawu głośnomówiącego w samochodzie
Kupując zestaw głośnomówiący do samochodu, należy się zdecydować, czy chce się postawić na model zawieszony na osłonie przeciwsłonecznej, czy wbudowany w kokpit. Sposób montażu zestawu wpływa na wygodę jego użytkowania, więc tego parametru nie można pozostawić przypadkowi. Na to, w jakim miejscu będzie zamontowany zestaw głośnomówiący, wpłynie sposób jego ładowania oraz wykorzystywanie przestrzeni wewnątrz pojazdu.
Dodatkowe funkcje zestawie głośnomówiących do samochodu
Dobrej jakości zestawy głośnomówiące do samochodu wyposażone są w szereg dodatkach funkcji, które pozwalają na jeszcze bardziej komfortowe korzystanie z nich. Jedną z takich funkcjonalności jest sparowanie urządzenia nie z jednym, ale z kilkoma (najczęściej dwoma) telefonami. Funkcję tę oferuje coraz więcej urządzeń, nawet tych, których ceny nie przekraczają standardowych. O zestawie wyposażonym w taką funkcjonalność powinny pomyśleć te osoby, które na co dzień wykorzystują telefon służby i prywatny. Zestaw z funkcją parowania z wieloma urządzeniami nie trzeba jednak podłączać do dwóch telefonów, może on być kompatybilny z innym sprzętem elektronicznym np. odtwarzaczem mp3.
Przydatną funkcjonalnością jest również ta dotycząca automatycznego włączania i wyłączania urządzania. Działania te są możliwe dzięki wbudowanym w sprzęt czujką ruchu lub detektorowi wibracji. Zestawy głośnomówiące do samochodu posiadające tę funkcjonalność same włączają się po tym, jak wykryją, że kierowca wsiada do pojazdu i wyłączają, gdy wysiada lub zaparkuje auto.
W rankingu zestawów głośnomówiących dużym zainteresowaniem cieszą się również urządzenia wyposażone w funkcję text to speech. Funkcjonalność ta pozwala na automatyczne czytanie przychodzących SMS-ów kierowcy, który nie musi samodzielnie ich sprawdzać na ekranie telefonu. Dodatkowo w niektórych przypadkach funkcja ta pozwala również na dyktowanie wiadomości tekstowych, które chce się wysłać. Dzięki temu kierowca wyposażony w taki zestaw głośnomówiący do samochodu może nie tylko prowadzić rozmowy telefoniczne, ale i czuwać nad przychodzącymi SMS-ami.
Solidny zestaw głośnomówiący do auta
Wybierając samochodowy zestaw głośnomówiący, na uwadze trzeba mieć jego wytrzymałość i solidne wykonanie. Wbrew pozorom we wnętrzu samochodu może czekać na urządzenie wiele niebezpieczeństw. Jest ono narażone np. na duże promieniowanie słoneczne czy zimno, łatwo może również ulec uszkodzeniom mechanicznym. Stąd też dobrym rozwiązaniem jest wybieranie urządzeń z solidną obudową, z dobrej jakości plastiku lub innego tworzywa sztucznego.
Czas pracy zestawu głośnomówiącego na baterii
W przypadku zakupu przenośnego zestawu głośnomówiącego do samochodu istotnym parametrem będzie czas pracy na baterii, czyli czas, jaki urządzenie może pracować bez ładowania. Aktualnie standardowe urządzenia lepszej jakości oferują do 20 godzin rozmów. Osoby, które chcą zainwestować w tani zestaw głośnomówiący, mogą wybrać modele z nieco krótszym czasem baterii obejmującym np. 10 czy 15 godzin. Czas ten uzależniony jest od pojemności baterii, a samo urządzenie ostrzega o niskim stanie akumulatora. Rozwiązaniem problemu z rozładowującym się zestawem głośnomówiącym w najmniej odpowiednim momencie może być zakup modelu ze złączem USB. Takie zestaw można podłączyć do zapalniczki lub ładowarki samochodowej i korzystać z niego bez przeszkód cały czas.
Dobry zestaw głośnomówiący – ile kosztuje?
W przypadku zestawów głośnomówiących do samochodu duże znaczenie w zakresie ich jakości ma cena. Na rynku można spotkać takie modele, które kosztują kilkanaście złotych. Jednak w przypadku ich zakupu, należy liczyć się z tym, że nie pozwolą ona na nic więcej niż odbieranie połączeń przychodzących. Dobre zestawy głośnomówiące, których ceny są wyższe, mają o wiele więcej funkcjonalności. Powalają one nie tylko na odbieranie połączeń, ale obsługują książkę telefoniczną, wykonują komendy głosowe, redukują szum i echo, czy posiadają nadajnik FM oraz odtwarzać plików mp3. Takie zestawy głośnomówiące zapewniają o wiele większy komfort. Osoby szukające taniego rozwiązania, mogą natomiast zdecydować się na zakup samej słuchawki z mikrofonem, zamiast całego zestawu głośnomówiącego. Jest to najtańsza opcja prowadzenie rozmów telefonicznych w samochodzie bez przykładania aparatu do ucha. Podobnym rozwiązaniem, równie niskobudżetowym jest słuchawka bluetooth do ucha. Obydwie opcja się nie tylko tanie, ale i proste w obsłudze, a także pozwalają zabranie ze sobą wszędzie osobisty zestaw głośnomówiącego.
Zestaw głośnomówiący do samochodu to nie tylko przydatny i ciekawy gadżet, ale i konieczność. Bez niego prowadzenie rozmów telefonicznych w samochodzie może się źle skończyć. Kierowca w najlepszym wypadku zostanie zatrzymany przez policje i otrzyma mandat, w najgorszym spowoduje wypadek i będzie musiał zmierzyć się z jego konsekwencjami. Cena każdego z tych zdarzeń jest o wiele wyższa niż zakup dobrego zestawu głośnomówiącego. Ten nabyć można już za kilkanaście złotych. Co więcej, osoby, które nie chcą inwestować w urządzenia, mogą zakupić zwykłą słuchawkę. Trzeba jednak pamiętać, że im wyższej klasy jest zakupiony zestaw, tym komfort jego użytkowania jest większy, a jakość słyszanego dźwięku lepsza. Rozbudowane urządzenia pozwalają również na więcej możliwości. Osoby, które mają problem z wybraniem odpowiedniego sprzętu, mogą przeanalizować najpopularniejsze na rynku modele znajdujące się w rankingu zestawów głośnomówiących.