Ranking zmywarek do zabudowy

0
403

Zmywarka staje się jednym z popularniejszych sprzętów w polskiej kuchni. Jej właściciele doceniają ją za wygodę i komfort użytkowania, a także za to, że pozwala zaoszczędzić na domowych rachunkach za wodę. Popularność tego sprzętu AGD sprawiła, że producenci oferują zmywarki w coraz nowszych odsłonach i o coraz bogatszych funkcjach. Nie zmienia to jednak faktu, że na rynku zainteresowanie budzą przede wszystkim sprzęty wolnostojące lub zmywarki do zabudowy. Należy jednak pamiętać, że decydując się na zakup zmywarki do zabudowy, konieczne jest szczegółowe przeanalizowanie jej parametrów. Tylko zakup dobrego sprzętu będzie rzeczywistą pomocą w kuchennych pracach. Zobacz jak wybrać maszynę piorąca do kuchni oraz sprawdź ranking zmywarek do zabudowy.

Rodzaje zmywarek do naczyń do zabudowy

Decydując się na zakup zmywarki do zabudowy, można wybierać pomiędzy kilkom rożnymi wariantami. Nie mówimy tu o parametrach technicznych sprzętu czy też jego funkcjonalnościach, ale o samym wyglądzie. Należy pamiętać, że zmywarki do zabudowy to sprzęty, które wkomponowują się w meble kuchenne. Większość elementów ich budowy jest obudowana meblami, dlatego też łatwo je ukryć. Wyglądają estetycznie i schludnie oraz nie odróżniają się od mebli. Zmywarki do zabudowy występują w dwóch modelach. Pierwszy z nich to sprzęty zintegrowane całkowicie, drugim zintegrowane częściowo. Jak wynika z rankingu zmywarek do zabudowy, popularność rozkłada się pół na pół. Zmywarki zintegrowane całkowicie są w całości ukryte w meblach kuchennych. Oznacza to, że na zewnątrz nie ma nawet panelu sterowania urządzenia, ten znajduje się ukryty w klapie i widoczny jest dopiero po otworzeniu zmywarki. Zmywarki do naczyń zintegrowane częściowo to te, które panel sterowania mają na zewnątrz i widoczny jest on na froncie urządzenia. Aby z niego korzystać, nie trzeba otwierać całej zmywarki. Chociaż to rozwiązanie wydaje się być wygodniejsze, to nie pozwala na całkowitą integrację sprzętu z zabudową meblową.

Dobra zmywarka do zabudowy – jak ją wybrać?

Szukając dobrej zmywarki do zabudowy, przede wszystkim należy zwrócić uwagę na jej klasy. Te najważniejsze mówią o efektywności zmywania, suszenia oraz poborze energii elektrycznej przez sprzęt. Każda z nich obowiązujące wszystkich producentów i wyrażona jest w skali określonej kolejnymi literami alfabetu. W przypadku zmywarek do naczyń klasy oznacza się od litery A do litery G. Klasyfikacja następuje na podstawie analizy zużycia wody i energii elektrycznej potrzebnej do umycia 12 kompletów nauczyć. Klasy zmywarki to podstawowy parametr, jaki można znaleźć w specyfikacji technicznej urządzenia. Znajdzie się je pod trzema literami alfabetu np. ABE.

Pierwsza z liter dotyczy klasy energetycznej zmywarki do mycia naczyń. Tak jak i w przypadku innych sprzętów kuchennego AGD klasa ta określa, jaki jest pobór energii elektrycznej przez urządzenie. Pobór określany jest dla jednego cyklu zmywania i wyrażony w kilowatogodzinach. Zmywarki do zabudowy mogą mieć 7 klas energetycznych. Najwyższą klasą jest ta A, najniższą klasa G. Jak podają statystyki, różnica pomiędzy kolejnymi klasami wynosi ok. 0,2 kWh, przy czym pomiędzy najwyższą a najniższą klasą energetyczną zmywarki do zabudowy wstępuje różnica na poziomie 70% zużycia prądu. W rankingu zmywarek do zabudowy dominują przede wszystkim modele sklasyfikowane na poziomie B lub C. Wynika to z ich dobrego stosunku ceny do jakości. Zmywarki do zabudowy klasy A to drogi sprzęt, na który pozwolić może sobie nie wiele osób.

Kolejna litera określająca klasę zmywarki do zabudowy stanowi klasę efektywności zmywania. Patrząc na ten parametr, dowiadujemy się, jak urządzeniem radzi sobie z usuwaniem trudnych zabrudzeń. Tutaj również obowiązuje  siedmiostopniowa skala, wyrażona kolejnymi literami alfabetu, od A do G. Klasa efektywności zmywania powiązana jest także z pojemnością znamionową. Odpowiada ona za to, ile litrów wody zmywarka wykorzysta w czasie swojej pracy. W standardowych urządzeniach do zabudowy przyjmuje się, że jeden litr wody powinien wystarczyć na umycie jednego kompletu naczyń. W rankingu zmywarek do zabudowy można jednak spotkać nowocześniejsze urządzenia, które pozwoli na mniejsze zużycie wody, a więc i są bardziej oszczędne i przyjazne środowisku naturalnemu. Nowoczesne modele samodzielnie pobierają odpowiednią ilość wody, dostosowując ją do stopnia zabrudzenia naczyń.

Ostatnia litera w ogólniej klasie zmywarki określa klasę suszenia, czyli to, czy naczynia po wyjęciu będą suche czy wilgotne. Podobnie jak w powyższych klasach i tu obowiązuje siedmiostopniowa skala oznaczana literami od A do G. Dobór klasy suszenia powinno uzależnić się od tego, jakie naczynia najczęściej będzie się myć. W przypadku szkła, kieliszków itp. najlepiej sprawdzają się zmywarki do zabudowy klasy A. Dzięki temu, że wysuszą one umyte naczynia, na szkle nie będą pozostawiać smugi i nieestetyczne zacieki. W przypadku mycia tradycyjnych naczyń można wybrać sprzęt o niższej klasie. Analizując ten parametr, warto również sprawdzić na jakiej technologii oparte jest suszenie naczyń. W rankingu zmywarek do zabudowy można spotkać urządzenia, które oferują:

  • suszenie statyczne, czyli to oparte na parowaniu wody; oznacza to, że w trakcie suszenia naczyń temperatura w komorze podnosi się, co powoduje nagrzewanie naczyń i ich parowanie;
  • suszenie kondensacyjne, czyli korzystające z pary wodnej, która krąży po komorze, a następnie skrapla na tylnej stanie uprzedzenia;
  • suszenie minerałami, najnowocześniejsza metoda, która polega na umieszczeniu minerałów – zeolitów w specjalnym pojemniku w komorze; minerały te pochłaniają wilgoć, która powstaje w trakcie ostatniego płukania oraz emitują energię cieplną, przyspieszając proces suszenia naczyń.

Wielkość zmywarki do zabudowy

Wybierając zmywarkę do zabudowy, nie sposób tez pominąć wielkości urządzenia. Producenci w tym zakresie oferują szeroki wybór. Można zdecydować się na niewielkich rozmiarów sprzęt, który montuje się w półce o szerokość od 40 do 50 centymetrów, jak i duże zmywarki. Standardowe urządzenie posiadają wymiary od 45 do 60 centymetrów. Takie też cieszą się największą popularnością w rankingu zmywarek do zabudowy. Ważną informacją dla osób, które szukają urządzeń przeznaczonych pod zabudowę, jest również fakt, że producenci oferują specjalne modele zmywarek do wysokiej zabudowy. Są to sprzęty o wysokości 90 centymetrów, które przeznaczone są do zabudowy pod wysokim blatem. Ze względu na swoje niestandardowe wymiary takie zmywarki nie są jednak zbyt popularne.

Pojemność zmywarki do zabudowy

Niezwykle istotnym parametrem zrywarki do zabudowy jest również jej pojemność. Najlepiej dopasować ją do potrzeb i ilości domowników. Pojemność mówi bowiem o tym, ile kompletów naczyń będzie można umyć przy jednym uruchomieniu sprzętu. Do małych zmywarek do zabudowy zazwyczaj wchodzi do 6 kompletów. W przypadku zmywarek o szerokości 45 centymetrów wielkość wsadu to do 10 kompletów, a sprzęty o wymiarze 60 centymetrów mogą pomieścić 15 kompletów naczyń. Należy pamiętać, że wyliczenia te dotyczą tylko talerzy, a więc nie uwzględniają garnków, miseczek i innych pojemników, które równie często myje się w zmywarce. Analizując sprzęt znajdujących się w rankingu zmywarek do zabudowy, można stwierdzić, że najczęściej kupowane modele to te o szerokości 60 centymetrów. Spełniają one potrzeby 4–osobowej rodziny i pozwalają na komfortowe mycie nie tylko talerzy, ale i pozostałych naczyń i garnków wykorzystywanych do przygotowywania posiłków.

Liczba komór w zmywarce do zabudowy

Popularność zmywarek do zabudowy sprawiła, że producenci kuchennego sprzętu AGD proponują coraz to nowsze rozwiązania, mające na celu podwyższyć wygodę zmywania naczyń. W tym zakresie mieszczą się propozycje dotyczące zmywarek posiadających różne ilości komór.

Tradycyjne i standardowe zmywarki do zabudowy wyposażone są w jedną komorę, w której znajdują się dwa kosze. Można je swobodnie wyjmować i przekładać. W lepszych modelach kosze dodatkowo posiadają kółka oraz możliwość regulacji wysokość. W komorach zmywarek można również spotkać podpórki na kieliszki, czy pojemniki na sztućce. Nowością na rynku są natomiast zmywarki szufladowe. Są one jednym z rodzajów zmywarek do zabudowy. Wyposażone są one w dwie samodzielnie działające komory i pozwalają na mycie naczyń w jednej lub dwóch komorach jednocześnie. Dzięki temu komfortowo można umyć nawet większą ilość brudnych talerzy i garnków, a kiedy jest ich mało korzystać tylko z jednej komory.

Jak głośno pracuje zmywarka?

Wybierając zmywarkę do zabudowy, warto także zwrócić uwagę na kulturę jej pracy. Składa się  na nią m.in. hałas, jaki emituje podczas prania naczyń. Tanie zmywarki zazwyczaj wydają nieprzyjemne i denerwujące dla ucha dźwięki, które dodatkowo są głośne. Szukając dobrej zmywarki do zabudowy, warto skupić się na modelach, których poziom hałasu przy pracy nie przekracza 45 decybeli.

Funkcjonalność i dodatkowe opcje zmywarki do zabudowy

Dzisiejsze zmywarki do zabudowy to często rozbudowane sprzęty. W rankingu zmywarek do zabudowy można znaleźć prawdziwe machiny, które wybudowane mają kilkanaście programów. Pozwalają one na dostosowanie opcji mycia do naczyń oraz aktualnych potrzeb. W większości sprzętów można znaleźć programy takie jak: mycie wstępne, normalne, delikatne, skrócone, energooszczędne, ekologiczne czy higieniczne. W dobrej klasy urządzeniach dodatkowo spotkamy się z automatycznym systemem, który rozpoznaje stopień zabrudzeń i sam dopasowuje odpowiedni program prania. Jeśli szuka się takiego urządzenia, swój wzrok trzeba skierować na segment tzw. inteligentnych zmywarek do naczyń. Występują one zarówno w modelu do zabudowy, jak i wolnostojący. Należy jednak pamiętać, że im więcej opcji i pogromów posiada urządzeniem, tym jego cena jest wyższa. Standardowe zmywarki do zabudowy to urządzenia, których koszt oscyluje powyżej 1000 złotych. Zazwyczaj za dobry model trzeba zapłacić ok. 1200-1600 złotych, takie też są tymi polecanymi przez ranking zmywarek do zabudowy. Cena inteligentnych zmywarek jest ok. pięć razy wyższa.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here