Róża – niebezpieczna choroba skóry

0
350

Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy, jak poważne bywają zakażenia skórne. Często ignorujemy rany i głębokie zadrapania, przez które do naszego organizmu mogą dostać się niebezpieczne bakterie. Mogą to być np. paciorkowce lub gronkowiec złocisty. Są to trudne do eliminacji bakterie, wywołujące m.in. różę, czyli chorobę zakaźną, która nieleczona, czy też późno rozpoznana może doprowadzić do zagrażającej życiu posocznicy.
Róża – zaraźliwa choroba skóry – objawy przebieg i metody leczenia opiszemy poniżej. Na początku należy zauważyć, że pierwsze objawy tej przypadłości są dość często mylone z zakrzepicą żylną, co niestety opóźnia rozpoczęcie właściwego leczenia. A to, jak już zauważyliśmy, jest niezwykle niebezpieczne. Róża wywołuje ostry stan zapalny, podczas którego możemy zaobserwować obrzęk oraz tkliwość większego obszaru skóry. Najczęściej dotyczy on kończyn dolnych, ale zdarza się, że róża pojawia się również na twarzy. Do wymienionych objawów należy dołączyć silny ból, podwyższoną ciepłotę ciała w miejscu zakażenia, a także najbardziej charakterystyczny symptom – ciemnoczerwony kolor, który rozprzestrzenia się z dnia na dzień. Róży towarzyszą także wysoka temperatura oraz dreszcze.
Zdiagnozowanie róży wymaga wykonania kilku badań, które pozwolą jednoznacznie określić rodzaj przypadłości. Lekarz dermatolog na początku przeprowadza badanie fizykalne, a następnie zleca przeprowadzenie analizy krwi. Tutaj bardzo duże znaczenie mają testy immunologiczne, w tym poziom antystreptolizyny, dzięki któremu można określić ilość paciorkowców w organizmie. W celu wykluczenia zakrzepicy żylnej wykonuje się badania ultrasonograficzne oraz angiografię.
Leczenie róży jest, niestety, uciążliwe i długotrwałe. W zależności od typu choroby (róża pęcherzowa, krwotoczna, zgorzelinowa, wędrująca, nawrotowa, nowotworowa) kuracja trwa od czterech tygodni do nawet trzech miesięcy. Polega ona na przyjmowaniu antybiotyków oraz stosowaniu na zmienione chorobowo miejsca maści ichtiolowej. Raz przebyta róża nie daje odporności, a wręcz przeciwnie – lubi nawracać.

toysboard.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułKamienie w woreczku żółciowym
Następny artykułMenstruacja

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here