Rozwód w Polsce czy w UK?

0
374

Rozwód nie jest przyjemną sytuacją, a to, że poza samym ostatecznym rozpadem związku musimy też zmierzyć się z ogromem kwestii formalnych sprawia tylko, że cały proces staje się jeszcze bardziej stresujący. Dla wielu osób może on być pierwszym spotkaniem z procedurami sądowymi, w których laikowi zazwyczaj ciężko się odnaleźć. W żargonie prawniczym łatwo zagubić się nawet w ojczystym języku, a co dopiero w sytuacji, kiedy postępowanie rozwodowe przeprowadzamy za granicą. Dlatego w sytuacji, kiedy nie mamy absolutnej pewności, że jesteśmy dobrze obeznani z niezbędnymi zagadnieniami, lepiej skorzystać z pomocy prawnika.

Gdzie złożyć wniosek rozwodowy?

Kiedy Polacy mieszkający na stałe w Wielkiej Brytanii decydują się na rozwód, podstawowym pytaniem, jakie sobie zadają jest zazwyczaj to, czy postępowanie ma odbywać się przed sądem brytyjskim, czy polskim. Jest to istotna kwestia, między innymi dlatego, że brytyjskie procedury są bardziej przejrzyste, a cały proces może zakończyć się w stosunkowo krótkim czasie. Według prawa możemy starać się o rozwód w UK, nawet jeśli małżeństwo zostało zawarte w innymi kraju. Istotne jest jednak, by przynajmniej jedna strona postępowania była brytyjskim rezydentem.

Jeśli zdecydujemy się mimo wszystko na złożenie wniosku rozwodowego w Polsce, warto wiedzieć, że sąd może odrzucić taki pozew, jeśli od dłuższego czasu małżonkowie zamieszkują na stałe za granicą. Sytuacja taka może mieć miejsce szczególnie, jeżeli w całej sprawie występuje też kwestia opieki nad małoletnimi dziećmi, których miejscem zamieszkania jest Wielka Brytania. W wypadku gdy tylko jeden z małżonków mieszka w UK, właściwym miejscem do wystąpienia o rozwód, będzie kraj będący miejscem zamieszkania dzieci.

Jakie mogą być podstawy rozwodu?

Podobnie jak w Polsce, by uzyskać rozwód w Wielkiej Brytanii niezbędne jest formalne potwierdzenie trwałego rozpadu związku. Nie można jednak wnioskować o zakończenie małżeństwa wcześniej niż po roku jego trwania. Powód rozwodu należy podać uzupełniając wniosek, który składamy później w odpowiednim sądzie. Może być to zdrada lub nieodpowiednie zachowanie współmałżonka, co może określać zarówno przemoc w związku, jak i odmowę wnoszenia wkładu finansowego do wspólnych wydatków. Kolejną możliwością uprawniającą nas do rozwodu jest separacja, w przypadku trwającej dwa lata wymagane jest wyrażenie zgody przez stronę pozwaną. Przy separacji dłuższej niż pięć lat, zgoda taka nie jest wymagana. Ostatnim powodem, który możemy wykorzystać jest długotrwałe opuszczenie nas przez małżonka.

Przebieg procesu

By rozpocząć całą procedurę musimy złożyć w sądzie wniosek o rozwód, zawierający wszystkie niezbędne dane oraz powód, dla którego uważamy, że jest on niezbędny. Należy dostarczyć także akt ślubu (jeśli małżeństwo zostało zawarte w Polsce, należy zadbać również o angielskie tłumaczenie dokumentu, dokonane przez tłumacza przysięgłego) oraz wpłacić opłatę sądową. Wynosi ona £550, ale w określonych przypadkach, np. jeśli nie mamy oszczędności, a nasze zarobki nie są wystarczająco wysokie, możemy wystąpić o obniżenie kosztów.

Oczywiście, jeśli cały proces przebiega za zgodą obu stron, a kwestia ewentualnej opieki nad dziećmi i podziału majątku nie jest przedmiotem sporu, cały proces może zakończyć się bez zbędnych komplikacji. Możliwe jest nawet rozstrzygnięcie sprawy bez naszej obecności w sądzie. Jeśli jednak druga strona nie wyraża zgody na rozwód, sytuacja może okazać się bardziej skomplikowana. W takim przypadku lepiej skorzystać z pomocy prawnika, który posiada odpowiednią wiedzę i doświadczenie, żeby zadbać o prawidłowy przebieg postępowania.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here