Wałek do masażu kręgosłupa – czy działa?

0
341

Wałek do masażu to niewielki przyrząd, który odpowiednio używany potrafi zastąpić profesjonalny masaż i wizytę u fizjoterapeuty. Od angielskiej nazwy wałka „roller” powstał czasownik „rolować się”, oznaczający masaż wałkiem, który możemy wykonać sami. Roller ma walcowaty kształt i możemy się nim nie tylko masować, ale też używać go jako przyrządu do ćwiczeń.

Dla kogo przeznaczone są wałki do masażu i jak ich używać?

Jeszcze kilka lat temu wałki do masażu były używane głównie przez sportowców i fizjoterapeutów. Dzisiaj rollery są polecane osobom, które ćwiczą oraz którym dolegają bóle mięśni (np. w związku z siedzącym trybem życia). Ból mięśni może się pojawić kiedy rozpocznie się ćwiczenia bez odpowiedniej rozgrzewki lub jeśli wraca się do nich po dłuższej przerwie – wówczas wałek będzie nieocenioną pomocą. Rolowanie się polega na położeniu na wałku części ciała, która wymaga rozmasowania i przesuwania się, tak aby wałek przetaczał się pod obolałym miejscem. Rolowanie powinno trwać kilkanaście sekund, mięsień należy rozmasować bardzo powoli i dokładnie, trzeba uważać, aby nie rolować stawów i kości – masowane powinny być jedynie mięśnie. Wałek należy położyć na twardej powierzchni, np. na podłodze (jeśli chcemy rozmasować plecy lub stopy) lub ścianie (jeśli masujemy ramiona). Masaż wałkiem rozluźnia napięte mięśnie, dzięki czemu przestają być obolałe oraz, jak to masaż, pomaga się zrelaksować. Rollera najlepiej używać przed i po ćwiczeniach – dzięki temu przygotujemy nasz organizm do wysiłku fizycznego i pomożemy mu rozluźnić się po ćwiczeniach.

rollery do masażu dostępne są w różnych twardościach

Roller – korzyści

Ból mięśni pojawia się często, kiedy za dużo ćwiczymy lub robimy to niewłaściwe. Zbyt duża ilość ćwiczeń prowadzi także do powstawania nieprzyjemnych zakwasów, które często uniemożliwiają nam wykonywanie ćwiczeń kilka następnych dni po treningu. Następny błędem, który jest często popełniany przez osoby ćwiczące to brak rozgrzewki oraz brak rozciągania mięśni po treningu. W problemach bólów mięśni bardzo pomocny nam będzie roller, dostosowany do naszych potrzeb. Korzyści użytkowania rollerów jest bardzo wiele. Rollery doskonale rozluźniają mięśnie po treningu, pomagają rozbić powstałe na mięśniach zgrubienia, poprawiają ukrwienie, pomagają niwelować stany zapalne, wspomagają produkcję kolagenu. Utrzymywanie mięśnie w odpowiednim stanie jest ważne, powinniśmy o nie dbać nie tylko w trakcie treningu, ale również po nim. Pamiętajmy o rozciąganiu! Jeżeli czujemy bóle mięśni, użyjmy rollera, możemy używać go codziennie, także do zwykłego masażu, mającego na celu ujędrnić skórę.

Jaki wałek wybrać?

Na rynku dostępne są różne rodzaje wałków do masażu – gładkie, z wypustkami, o różnych długościach i kolorach. Miękki wałek, odkształcający się pod ciężarem ciała, powinny wybrać osoby, których mięśnie są bardzo napięte, czyli te które zaczynają swoją przygodę z automasażem oraz te, które nie ćwiczą, a chcą używać rollera np. do rozluźnienia obolałych pleców. Twardsze wałki są polecane osobom, które regularnie ćwiczą. Rollery najtwardsze niemal w ogóle niej uginają się pod ciężarem ciała, dlatego są przeznaczone głównie dla sportowców. Oprócz wałków do masowania większych partii ciała, dostępne są również niewielkie wałki do masowania np. stóp. Wałki są lekkie i nie zajmują dużo miejsca, dlatego można je zabierać na siłownię lub w podróż. Łatwo się je czyści, dzięki czemu są higieniczne i mogą nam długo służyć.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here