Warszawski Żoliborz

0
284

Piosenka zespołu T.Love „Warszawa” opowiada o kilku dzielnicach naszej stolicy, między innymi właśnie o „Zielonym Żoliborzu”. Jest to jedno z tych miejsc, które pamiętają dawną historię miasta i nie mają charakteru „szklanych wieżowców”, choć oczywiście i tutaj sytuacja stale się zmienia, jak przystało na część dynamicznie rozwijającego się miasta. Poznajmy bliżej ten czarujący zakątek.

Zielony Żoliborz?

Jak już zostało wspomniane we wstępie, T.Love nazywa Żoliborz „zielonym”. Wynika to z faktu, że właśnie w tej dzielnicy znajduje się wiele parków, a wokół osiedli rozkwitają pełne drzew podwórka. Nie bez znaczenia jest także fakt, iż duża część zabudowy jest tutaj niska (wille i małe kamienice), sprawiając wrażenie kameralnej. Żoliborz to przy tym najmniejsza ze wszystkich dzielnic stolicy pod względem terytorialnym. Położona blisko centrum, stanowi wręcz idealne miejsce do mieszkania.

Krótka historia Żoliborza

Historia Żoliborza rozpoczęła się, gdy do Warszawy zostały dołączone tereny wsi Fawory, czyli w 1791 roku. Następnie, po powstaniu listopadowym, duża część tego terenu została przeznaczona pod budowę Cytadeli Aleksandryjskiej. Miała ona chronić centralną część stolicy przed ewentualnymi powstaniami, ale jednocześnie restrykcje, które objęły tereny wokół niej, sprawiły, że mocno ograniczyła rozwój miasta w tym kierunku. Stała się także symbolem zniewolenia Warszawy przez obce władze.

Dopiero po odzyskaniu niepodległości, w latach 20. XX wieku rozpoczął się rozwój tej dzielnicy. Na dawnych terenach wojskowych wyznaczono nową siatkę ulic. W tym czasie wzniesiono też wiele monumentalnych budynków i kamienic podlegających pod Warszawską Spółdzielnię Mieszkaniową.

W czasie II wojny światowej, jeszcze przed „godziną W” na Żoliborzu rozpoczęły się walki. Zgodnie z doniesieniami, miało to miejsce około godziny 13. W późniejszym czasie Żoliborz brał czynny udział w Powstaniu Warszawskim. 

Powojenna historia Żoliborza to przede wszystkim jego rozbudowa i powiększenie terenów administracyjnych o Bielany i Młociny, które ponownie zostały z niego wyłączone w latach 90., tworząc oddzielne dzielnice. Przez cały okres powojenny została zachowana większość dawniej wyznaczonej sieci ulic, a cała dzielnica nabrała charakteru staromiejskiego. Stanowi miejsce na obrzeżu centrum, niezdominowane przez centra handlowe czy wieżowce.

O szczegółach historii tego ciekawego miejsca przeczytać można między innymi na stronie internetowej prowadzonej przez Kurier Warszawski.

Artystyczna ciekawostka

W PRL, kiedy wielu artystów nie mogło znaleźć niezależnego miejsca do prezentacji i sprzedaży swoich prac, właśnie na Żoliborzu powstała Galeria Sztuki, w której było to możliwe. W 1979 roku, w willi Alicji i Bożeny Wahl powstała jedna z pierwszych w stolicy, prywatnych galerii i pracowni artystycznych. Wśród wystawianych tam prac znalazły się między innymi dzieła „Witkacego”. Niestety, Galeria zakończyła swoją działalność w 2002 roku.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here