Wyłącznik różnicowoprądowy i bezpieczeństwo domu

0
203

Właściwe zaplanowanie instalacji elektrycznej oraz wszystkich jej punktów odgrywa bardzo ważną rolę w każdym projekcie budynku. W celu dobrego zabezpieczenia użytkowników mieszkania przed porażeniem prądem można stosować różne urządzenia. Pośród wielu z nich można wymienić wyłącznik różnicowoprądowy. Jak działa to urządzenie oraz jaką pełni rolę w budynku mieszkalnym? 

Rola wyłącznika różnicowoprądowego w mieszkaniu 

Urządzenie to jest powszechnie nazywane różnicówką lub włącznikiem przeciwporażeniowym. Z języka angielskiego jest bardzo często oznaczane symbolem RCD. Jego montaż we własnym domu to bardzo dobry i sprawdzony pomysł. Potrafi ono skutecznie chronić wszystkich domowników przed nieszczęśliwymi wypadkami polegającymi na porażeniu prądem elektrycznym, do czego bardzo często dochodzi wskutek dotknięcia odsłoniętych przewodów lub nieprawidłowo działających urządzeń elektrycznych.

W razie nieszczęśliwego wypadku wyłącznik różnicowoprądowy pozwala zmniejszyć skutki uszkodzenia podłączonych do prądu urządzeń, ograniczyć szkody w mieniu oraz ograniczyć możliwość wystąpienia ewentualnego pożaru.

Na montaż tego urządzenia powinni zdecydować się ci wszyscy właściciele mieszkań, którym zależy na tym, aby funkcjonować w bezpiecznym domu. Warto zawsze pamiętać o tym, że do uszkodzenia instalacji elektrycznej może dojść w wielu miejscach. Lepiej więc jest zapobiegać takim sytuacjom, niż narazić bezpieczeństwo domowników na nieszczęśliwy wypadek.

Wyłącznik różnicowoprądowy – budowa i działanie 

Urządzenie to przypomina swym wyglądem niewielką skrzynkę. Jego budowa obejmuje następujące elementy: 

– zestyki prądowe wraz z przyciskiem uruchamiającym urządzenie,

– wyzwalacz różnicowy,

– przekładnik prądowy zwany przekładnikiem Ferrantiego,

– obwód testowania.

Zestyki prądowe to takie miejsca, do których podłącza się przewód fazowy i neutralny. Obok nich znajduje się przycisk, zazwyczaj w kolorze czerwonym, dzięki któremu można uruchomić to urządzenie. Po włączeniu zestyki są ze sobą połączone i zaczyna przepływać prąd. 

Z kolei zadaniem przekładnika prądowego jest porównanie prądu płynącego w podłączonych do urządzenia przewodów. Różnica między prądem wypływającym a prądem wpływającym powinna zawsze wynosić 0 A. Jeżeli jest ona wyższa, to wtedy prąd jest nazywany różnicowym. Wyższe parametry wskazują na to, że ucieka prąd z obwodu zamkniętego.

Wyzwalacz różnicowy jest podłączony do przekładnika prądowego. Jest to najważniejszy element  wyłącznika różnicowoprądowego. Gdy pomiary wykonane przez przekładnik prądowy wskazują na to, że jest zbyt duży prąd różnicowy, to wówczas wyzwalacz odcina dopływ prądu.

Posiadając wyłącznik różnicowoprądowy w swoim domu, warto pamiętać o tym, aby poprawność jego działania sprawdzić raz w miesiącu. Do tego celu służy obwód testowania. Po wciśnięciu tego przycisku zostaje wskazana ewentualna obecność zbyt dużego prądu różnicowego. Montując wysokiej jakości urządzenie, można żyć w bezpiecznych warunkach, wolnych od zagrożenia porażenia prądem.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here